Koronavirus versus minimalizace odpadu

Zdá se, že koronavirus zcela zastínil ekologické aktivity. Plasty se vrací do obchodů a společně s jednorázovými obaly se stávají symbolem nejen hygienických návyků, ale i pomoci druhým. Nicméně i na plastu vydrží koronavirus až devět dní, je tak třeba v nakládání s nimi hygienické návyky dodržovat, stejně jako ty třídičské.

S koronavirem vzrostlo množství jednorázových obalů, krabiček a kelímků. Ovoce a zelenina se opět začínají více objevovat zabalené v plastu, protože dávají pocit bezpečí z pohledu hygieny. Virus paradoxně právě na plastovém povrchu vydrží až devět dní. Proto i v případě plastových odpadů je třeba být obezřetný: dodržovat základní hygienické návyky a umýt si po manipulaci s nimi pečlivě ruce. Pro případné další využití plastových krabiček je třeba je omýt teplou vodou a jarem, nejlépe vložit do myčky na nádobí. 

Banány balené, nebo nebalené?
Pokud v obchodě leží vedle sebe banány volně  a banány zabalené v plastu, pak pro zastánce minimalizace odpadu byla před koronavirem volba jasná. Jak se má situace nyní? At zvolíte kteroukoliv variantu, vždy je lepší před použitím banán oloupat, slupku vyhodit a umýt si pečlivě ruce. V případě balených banánů nás tak čeká jeden krok navíc – odstranění obalu, stejně jako zbytečný odpad navíc v koši.  Z ekologického hlediska se tak i během koronaviru zdá nebalená varianta jasnou volbou.

“Situace s plastovým odpadem se nijak příchodem koronaviru nezměnila. Je tak třeba i nyní dbát na správné třídění. Výjimku tvoří roušky, respirátory, rukavice a další ochranné pomůcky, které do tříděného odpadu nepatří. Zákaz třídění veškerého odpadu pak platí pro domácnosti v karanténě či s potvrzeným onemocněním, je třeba před nákazou chránit popeláře, ale i zaměstnance třídicích a recyklačních linek, ”

upřesnila Marta Augustýnková, PR manager skupiny Plastic Union zabývající se recyklací plastů.