Skleníkové plyny v našich domácnostech se často skrývají na místech, kde bychom je vůbec nečekali. Většina z nás si spojuje emise CO2 především s automobilem nebo průmyslovými provozy. Ale co kdybychom vám řekli, že úspory energie na pár místech v domácnosti mohou mít překvapivě velký dopad na naši ekologickou stopu?

  • Elektronika a gadgety: Mnoho z nás má doma více elektroniky, než si uvědomujeme. I když je vypnuta, spotřebovává energii ve stand-by režimu. Zvažte zhasnutí nebo odpojení zařízení, když je právě nepoužíváte.
  • Ovládání teploty: Kdo si někdy nezapomněl na otevřené okno, zatímco topení běželo na plné obrátky? Narazit na takové zdroje je snadnější, než si myslíte. Použijte termostaty, které vám usnadní monitorování teploty a sníží plýtvání.
  • Odpady: Odpady, které vyhazujeme, často končí na skládkách, kde se rozkládají a uvolňují metan – další silný skleníkový plyn. Kompostováním biologického odpadu můžete výrazně snížit tuto zátěž.

A co jídlo? Věděli jste, že produkce masa a mléčných výrobků generuje velké množství emisí skleníkových plynů? Místo aby se striktně dodržovala tradiční strava, zkuste naplánovat alespoň jeden den v týdnu jako vegetariánský. Taková změna nemusí být radikální a může nám trochu pomoci snižovat emise z jídla.

Potravina Emise CO2 (kg na 1 kg výrobku)
Hovězí maso 27
Jehněčí maso 39
Kuřecí maso 6
Rostlinné výrobky 0,5 – 3

Takže, jaké části vaší domácnosti jste si možná nevědomě přidali na seznamu skleníkových emisí? Někdy je to právě chuť po pohodlí, co nás vede k zapomnění na ekologické dopady našich každodenních voleb. Zamyslete se nad tím a zjistěte, kde můžete udělat drobné změny, které se s časem promění v ohromný rozdíl.