EASAC upozorňuje, že krize s plasty vyžaduje pokročilé recyklační technologie. Plastic Union unikátní technologii v ČR provozuje.

Důležitost rozvoje recyklačního byznysu a pokročilých technologií na recyklaci a přepracování plastů vyzdvihuje nová zpráva z dílny Expertní rady pro vědu evropských akademií (EASAC).

Zpráva s názvem Plastové obaly v oběhovém hospodářství (Packaging Plastics in a Circular Economy) upozorňuje mimo jiné na to, že účinná recyklace většiny plastového odpadu, zejména smíšeného, je velmi obtížná. Je proto třeba vyvinout integrované recyklační systémy, které by si poradily s veškerým plastovým odpadem, aby se nemusel skládkovat či vyvážet mimo Evropu. 

“Plastic Union provozuje v Ostravě technologii, která si dokáže poradit s velkým procentem plastových odpadů, které jsme doteď u nás zpracovat neuměli, proto se skládkoval, či v lepším případě využil jako palivo do cementáren. Jsme připraveni naši technologii rozšířit i do dalších měst, a podpořit tak rozvoj recyklačního byznysu a cirkulární ekonomiky v ČR,”

upřesňuje Jiří Balun, ředitel společnosti Plastic Union, zabývající se recyklací směsných plastů a výrobou postconsumer regranulátu. 

Zástupci EASAC zároveň vyzdvihují potřebu opětovně využívat plastové zboží a obaly, dramaticky zlepšit recyklaci a především zajistit, aby se žádný odpad nedostával do životního prostředí. Upřesňují, že z ekologického hlediska a z pohledu zdrojů není řešením sázet na stále větší využívání tzv. biomateriálů, protože by to u spotřebitelů mohlo vyvolat falešný dojem udržitelnosti a prodloužit současný životní styl založený na plýtvání a vyhazování těchto materiálů.

Zdroj: Tisková zpráva EASAC